Odpowiedzi na pytanie dlaczego naturalna pielęgnacja jest lepsza na pewno nie zdołam zamieścić w jednym zdaniu. Składa się na nią kilka ważnych czynników, które decydują o tym, że jednak po wielu nietrafnych kosmetycznych doświadczeniach wiele z nas decyduje się, by skorzystać z naturalnego urodowego SOS…i przepada w nim na zawsze.

Na początku jednak trzeba rozróżnić ważną kwestię: czym jest kosmetyk naturalny? Jest to produkt pozbawiony szkodliwych dla skóry substancji syntetycznych i chemicznych. W ich miejsce pojawiają się ekstrakty roślinne, oleje naturalne i olejki eteryczne, wyciągi ziołowe i jeśli jest taka potrzeba – naturalne konserwanty. Składniki kosmetyków naturalnych nie muszą pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych. Kosmetykiem ekologicznym (organicznym) nazywamy natomiast produkty podlegające restrykcyjnym kontrolom jednostek certyfikujących takich jak Ecocert, Cosmebio, BDiH i inne. W zależności od certyfikatu zawierają zróżnicowaną zawartość składników pochodzenia organicznego (z upraw ekologicznych) oraz składników naturalnych.

Nie chcę jednak poruszać tu delikatnej kwestii wyboru kosmetyków naturalnych certyfikowanych i takich bez certyfikatu. Jest to decyzja indywidualna zależna od przekonań i zasobów finansowych. W tym wpisie chcę tylko zebrać najważniejsze powody dla których uważam, że warto sięgać po kosmetyki naturalne bez względu na to, czy mają papierek, czy też nie.

Dlaczego naturalna pielęgnacja jest lepsza?

dlaczego naturalna pielęgnacja jest lepsza

Naturalna pielęgnacja jest zdrowsza dla ciała i przyjazna dla środowiska

Kosmetyki naturalne i ekologiczne są zdrowsze dla naszego organizmu. Nie zawierają składników ropopochodnych, sztucznych barwników, chemicznych konserwantów, olejów mineralnych, silikonów, które mogą być toksyczne dla naszego organizmu, ale również dla naszej planety. Większość składników naturalnych nie odkłada się w organizmie w postaci metali ciężkich. Przeciwnie, wchodzą one w dobre reakcje z komórkami naszej skóry. Często są biozgodne z sebum naszej skóry (np. olej jojoba) lub też tworzą naturalne bariery ochronne przed złym wpływem środowiska (np. masło karite).

Wybór naturalnej pielęgnacji to również ochrona naszej planety, brak zgody na rządy wielkich koncernów, to działanie lokalne i zgodne z porami roku.

Naturalna pielęgnacja jest bezpieczna

Składniki pochodzenia naturalnego są pod stałą kontrolą laboratoryjną, a jeśli wybieracie kosmetyki ekologiczne, te z certyfikatami, to chronią je również restrykcyjne wymogi certyfikatów np. Ecocert, Cosmebio, BDiH (od surowca aż po produkt finalny) . Tu nie ma „wolnej amerykanki”. Wszystko jest bezpieczne, jeśli oczywiście kosmetyki pochodzą z legalnego źródła.

Naturalna pielęgnacja jest tańsza

To tylko stereotyp, że naturalna pielęgnacja wymaga zasobnego portfela (zresztą taki sam mit krąży o diecie wegetariańskiej i wegańskiej). Kosmetyki naturalne są dużo bardziej wydajne i skuteczniejsze, co wręcz uszczupla nasz portfel. Ich jakość jest dużo wyższa, co wpływa nasze zadowolenie. Kupujemy wtedy mniej, bo nie potrzebujemy kilku innych zamienników i nie eksperymentujemy – stosujemy jeden produkt, który odpowiada nam w 100% i nie szukamy dalej. Poza tym, nie trzeba wielkiego portfela, by zacząć swoją przygodę z kosmetyką naturalną. Surowce znajdują się w każdej szafce kuchennej – od oliwy z oliwy po siemię lniane.

dlaczego naturalna pielęgnacja jest lepsza

Naturalna pielęgnacja jest skuteczna

Kosmetyki naturalne nie ingerują w naturalne procesy zachodzące w skórze. Pobudzają ją do pracy nie rozleniwiając i wtedy skóra broni się sama. Niektóre naturalne składniki wykazują dużo większą skuteczność niż syntetyczne surowce. Na przykład olejki eteryczne, glinki, czy odżywcze masła do ciała.

Naturalna pielęgnacja jest praktyczna

Nie polega na kupowaniu ekskluzywnych i drogich certyfikowanych kosmetyków. Na początek wystarczy kilka produktów, z których korzystamy na co dzień np. w kuchni. Nie wymaga to od nas dużego wysiłku ani finansowego ani nie jest to czasochłonne. Przeciwnie, nie musimy panikować, gdy skończy nam się odżywka do włosów, bo jest oliwa z oliwek, a do demakijażu użyjemy oleju kokosowego i nie musimy jechać do drogerii po płyn micelarny. Oczywiście nikt nikomu nie broni eksperymentowania z droższymi markami kosmetyków naturalnych. Jest to wręcz naturalny etap, który każdy miłośnik tych kosmetyków prędzej, czy później przechodzi 🙂

Naturalna pielęgnacja jest ponadczasowa

Była modna, jest modna i będzie modna. Mogłabym ją porównać do białej koszuli – zawsze do niej wracamy mimo, że czasem mamy ochotę zaszaleć z czymś bardziej szałowym. Naturalna pielęgnacja jest ponadczasowa i uniwersalna. Naturalne produkty stały się ważną częścią naszego życia i tak będzie zawsze, bo są skuteczne, a ich odkrywanie stale się rozwija. Na trądzik zawsze polecać się będzie maseczkę z zielonej glinki, a na porost rzęs olej rycynowy.

dlaczego naturalna pielęgnacja jest lepsza

Naturalna pielęgnacja jest przyjemną przygodą

Kosmetyka naturalna to świat odkryć i dziecięcego zachwytu, gdy uznamy, że to naprawdę działa! To również przygoda z nowymi składnikami oraz wzloty i upadki, ale dzięki temu jest to doświadczenie ciekawe i wciągające.

Naturalna pielęgnacja jest przyjemna w stosowaniu

W stosowaniu nie różni się niczym od klasycznych kosmetyków. Konsystencje, zapachy, działanie kosmetyków zachęcają do codziennego stosowania. Z uwagi na obecność dobrych jakościowo surowców produkty te mają często bogatą, aksamitną, pachnącą konsystencję. Ich składy są wypracowane, unowocześniane, odkrywane są nowe połączenia. Kosmetyka naturalna nie stoi w miejscu, ona stale idzie do przodu.

Naturalna pielęgnacja daje nam większe poczucie dbania o siebie

Z uwagi na czas przeznaczony naturalnej pielęgnacji mamy większe poczucie dbania o siebie. Nakładanie i sporządzanie domowych maseczek, aplikacja maseł, kąpiele w solach i olejkach eterycznych, olejowanie włosów – wszystkie te czynności sprawiają, że doba się wydłuża, a my jesteśmy w stanie znaleźć parę minut czasu dla siebie. Bo widzimy efekty, mamy motywację, bo przyjemnie się je stosuje.

Jestem ciekawe, czy Wy też sądzicie, że naturalna pielęgnacja jest lepsza i dlaczego?