Dziś przygotowałam dla Was francuskie filmy, które pamięta się bardzo długo. Poruszają wiele istotnych życiowych kwestii i skłaniają do refleksji. Mimo, że często okraszone są komediowym wydaniem, to jednak uczą i wskazują, co w życiu jest ważne. Takie właśnie filmy lubię. Te, które w natłoku codzienności nie pozwolą zapomnieć o tym, że ważniejszym od mieć jest być. I właśnie to być powinno wyznaczać naszą jakość życia.

Zobacz również: Francuskie komedie romantyczne, które warto zobaczyć

Francuskie filmy, które zobaczysz z przyjemnością

Cudowny smak faworków (Le Goût des merveilles), reż. Eric Besnard, 2015

Louise (Virginie Efira) wiedzie po śmierci męża samotne życie wychowując dwójkę dzieci i borykając się z przyziemnymi problemami. Nieoczekiwanie pojawia się Pierre (Benjamin Lavernhe), który swoją introwertyczną osobowością (choroba Aspergera) odmienia jej życie. Uwielbia patrzyć w chmury, ma obsesję na punkcie liczb, jest niezwykłym pedantem i całkiem sympatycznym… hakerem :). Wspaniała, klimatyczna i bardzo wzruszająca opowieść o rodzącej się miłości przekazana w sposób niezwykle subtelny i delikatny. To historia o tym, że inność jest piękna i że jest ona w każdym z na, a prawo do miłości ma każdy. Bo warto przełamywać własne lęki, by podążać za wyjątkowym uczuciem. Piękna muzyka, subtelny klimat, sielska atmosfera Prowansji. Zapachy, natura, smaki, chmury oraz tu i teraz – chwila, która trwa i która jest tą najważniejszą. Film dla miłosnych marzycieli. Urzekający. Kompletny. Jeden z moich ulubionych.

francuskie filmy które warto zobaczyć

Samba reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, 2014

Nieoczekiwanie dwoje z pozoru diametralnie różnych od siebie ludzi spotykają się i zdają sobie sprawę, że różnice bardziej w życiu łączą niż dzielą. Jednak droga do tych wniosków nie jest łatwa. Samba (Omar Sy) senegalski emigrant o pogodnym usposobieniu boryka się z ciężką codziennością i co dnia walczy o to, by zdobyć pozwolenie na stały i legalny pobyt we Francji. Drobne prace za marne pieniądze, walka z urzędami, pogarda w oczach innych ludzi – film pokazuje ciężki los uczciwego imigranta, który nigdy nie traci nadziei. Alice (Charlotte Gainbourg) zagubiona w życiu pracownica korporacji zatrudnia się jako wolontariuszka w jednostce pomagającej emigrantom. Wyczerpana emocjonalnie, wypalona, zmęczona życiem. Tych dwoje wiele różni, a jednak spotykają się i zaczynają sobie pomagać. Film o nieprzewidywalności życia, o przyjaźni, miłości. Skłaniający do refleksji nad ludzkim losem i o tym, co w życiu jest ważne.

francuskie filmy które warto zobaczyć

Rozumiemy się bez słów (La famille Bélier), reż. Eric Lartigau, 2014

Sympatyczny rodzinny film o nastoletniej Pauli (Louane Emera), córce głuchoniemych rodziców, którzy prowadzą gospodarstwo na wsi. Z uwagi na chorobę rodziców Paula przejmuje dużą część obowiązków swoich rodziców – sprzedaje sery na targu, odbywa z nimi wizyty u lekarza, jest ich łączniczką ze światem. Jednak nieoczekiwanie profesor muzyki odkrywa w niej wielki talent – niesamowity głos – który musi być doskonalony. I tu pojawia się konflikt w sercu nastolatki – czy iść własną drogą (co wiąże się z opuszczeniem domu rodzinnego), czy też poświęcić się dla dobra rodziców? Film o życiowych wyborach, ważnych decyzjach i o tym, że czasami dorosłość przychodzi przedwcześnie.

francuskie filmy które warto zobaczyć

Delikatność (La délicatesse), reż. David Foenkinos, Stéphane Foenkinos, 2011

Oryginalny i zapadający w pamięć film o miłości. Nathalie (Audrey Tautou) po śmierci ukochanego nie może sobie znaleźć miejsca. Nie żyje pełnią życia, odsunęła się w cień, samotność i w wycofanie – jest to jej bezpieczna emocjonalna przystań. Gdy w pracy poznaje niepozornego, zwyczajnego, a czasem nawet nudnego Marcusa (François Damiens) coś zaczyna się zmieniać. Skorupa zaczyna bardzo powoli pękać. Jednak rozbijanie jej wymaga od Marcusa tytułowej delikatności. Piękny film o nieoczywistości uczuć. O tym, że miłość nie musi być niezwykła. Nie potrzeba jej fajerwerków i wielkich uniesień, gdy odpowiedni człowiek jest na właściwym miejscu.

francuskie filmy które warto zobaczyć

Nietykalni (Intouchables), reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, 2011

Film, który stał się już klasyką. Obraz o przyjaźni bez granic, wzajemności, szczerości i sympatii. Zamieszkujący podparyskie przedmieście Driss (Omar Sy) zostaje opiekunem sparaliżowanego milionera (François Cluzet). I znów mamy tu różnice (charakteru, pochodzenia, kultury osobistej) z pozoru nie do pokonania, ale życie często pokazuje, że są one początkiem czegoś niesłychanie trwałego. Panowie przejdą swoistą lekcję życia ucząc się jeden od drugiego i patrząc na świat z nieznanej jak dotąd dla nich perspektywy. Film jest komedią z przesłaniem. Pośmiejemy się na nim, ale też łza w oku się zakręci. Polecam wszystkim tym, którzy wierzą jeszcze w szczerość ludzkich uczuć.

Jakie francuskie filmy polecacie? Czy lubicie je oglądać? Jestem ogromnie ciekawa Waszych ulubieńców!