Co warto zobaczyć w Marsylii? Wpis jest kontynuacją pierwszej części (Marsylia – co warto zobaczyć? cz.I), w której pisałam Wam o Starym Porcie, dzielnicy Le Panier oraz o bazylice Notre Dame de la Garde, która wznosi się nad miastem. Dziś chciałabym pokazać Marsylię zarówno od strony morza jaki i wybrzeża.

marsylia co warto zobaczyć

MUCEM i fort Saint Jean

Do MUCEM (Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej) oraz do fortu Saint Jean, który jest jego częścią prowadzi Quai du Port. Nie sposób się nie zgubić, gdyż na samym końcu promenady oddalając się już od Starego Portu na pewno zauważymy charakterystyczną wieżyczkę.

marsylia co warto zobaczyć

marsylia co warto zobaczyć

Wstęp do muzeum to koszt 9,5€ (14€ rodzina z dziećmi). Cennik oraz godziny wstępu znajdują się na stronie muzeum. Sam budynek łączy nowoczesność z tradycją oraz morze z lądem. Modernistyczna architektura łączy się piękną widokową kładką z fortem św. Jana. Zachęcam do odbycia spaceru po tym urokliwym forcie, z którego możemy podziwiać panoramę miasta.

fort Saint Jean

marsylia co warto zobaczyć

marsylia co warto zobaczyć

Stała ekspozycja muzeum pokazuje cywilizację śródziemnomorską w całej okazałości – jej powstanie, zmiany, które w niej zachodziły oraz tradycje. To wizyta godna polecenia, bardzo ciekawa i wciągająca.

marsylia co warto zobaczyć

Calanques i rejs statkiem

Będąc w Marsylii trzeba koniecznie wybrać się na rejs statkiem, by w całej okazałości zobaczyć nagrzane południowym słońcem calanques od strony morza. Massif de Calanques to skaliste wapienne wybrzeże wyżłobione przez wiatr ciągnące się przez ponad 20km od Marsylii aż po samo Cassis. Jego obszar stanowi Park Narodowy (Parc National des Calanques). Wiele z tych zapierających dech w piersiach formacji skalnych otrzymało swoje nazwy. Mamy m.in.: calanques de Sormiou, d’En-Vau lub też de Port-Miou.

marsylia co warto zobaczyć

marsylia co warto zobaczyć

Statki wycieczkowe kursują kilka razy dziennie ze Starego Portu. W zależności od rodzaju wybranej wycieczki zmieniają się ceny biletów oraz czas jej trwania. Ja wybrałam ponad 3h rejs za 29€ (Integrale des Calanques) i absolutnie nie żałuję spędzonych na nim chwil. Widoki były niezapomniane i zapierały dech w piersiach!

Silne słońce odbija się od skał i morza tworząc cudowny spektakl kolorów. Biel tonie w lazurowych odcieniach wody, której błękit akcentowany jest poprzez zieleń porastającej calanques roślinności. To prawdziwe spotkanie terre et mer! Wody z lądem. Czysta natura.marsylia co warto zobaczyć

marsylia co warto zobaczyć

Cathédrale de la Major

Na uwagę zasługuje również okazała katedra cathédrale de la Major zbudowana w końcówce XIX wieku w stylu neobizantyjskim. Znajduje się ona na przeciw MUCEM tuż przy place de la Joliette (przystanek metra). To okazała budowla o długości 142 metrów, której wieża wznosi się na wysokość 60 metrów.

marsylia co warto zobaczyć

Palais Longchamps

Pałac Longchamp to gmach wzniesiony w celu uczczenia doprowadzenia wody pitnej z rzeki Durance. Składa się on z budynku głównego połączonego piękną kolumnadą z dwoma pawilonami i okazałą fontanną na samym środku. Mieści się w nim Muzeum Sztuki Pięknej oraz Muzeum Historii Naturalnej. W pałacowym parku znajduje się ogród botaniczny – miejsce wypoczynku w tym tętniącym życiem mieście.

marsylia co warto zobaczyć

marsylia co zobaczyć

La Corniche

La Corniche to okazała promenada ciągnąca się od plaży Catalans do plaż Prado. Jeśli ktoś wybierze się na plażowanie do Marsylii, to na jednej z plaż przy Corniche zapewne znajdzie miejsce dla siebie. Promenada została nazwana na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych J.F. Kennedy’ego. Jest to odcinek wybrzeża pozwalający na odbywanie pięknych spacerów z panoramą na wyspy Frioul. Przy okazji możemy zwiedzić XIX wieczne wille, hotele oraz znane restauracje np. Le Petit Nice od słynnego szefa kuchni z gwiazdkami Michelin Géralda Passédat.

marsylia co zobaczyć

marsylia co zobaczyć

Marsylia – garść informacji:

Przewodnik po Marsylii: