Jeśli pierwszy wpis z kategorii „podróże” pojawiłby się na blogu jeszcze kilka lat temu, to miastem, które otwierałoby tą podróżniczą serię byłby na pewno Paryż. I choć Paryż kocham od dawna, to na tej miłości świat się nie kończy. Przeciwnie, dzięki niej wszystko się zaczęło i zaczyna! Pewnej pięknej złotej jesieni pewna studenta romanistyki z Polski przyjechała na wymianę do Francji i pokochała ten kraj całym sercem… a ta miłość nieprzerwanie trwa do dziś!

Marsylia co warto zobaczyć

Od tego czasu sporo się zmieniło, sporo zobaczyłam, sporo doświadczyłam. Dlatego też pomyślałam, że seria podróżnicza na blogu to doskonały pomysł, by podzielić się z Wami moją pasją do podróżowania i do Francji przede wszystkim… Prowansja z Marsylią marzyły mi się od dawna, więc gdy tylko nadarzyła się okazja, to nie zawahałam się ani na chwilę i przeżyłam jedne z najlepszych wakacji mojego życia!

Stary Port Marsylia

Marsylia – co warto zobaczyć?

Marsylia bardzo mnie zaskoczyła. Zdecydowanie jest to miasto wielu kolorów, barwnych kultur oraz kontrastów. Tu morze łączy się z lądem, Europa z Afryką, Prowansja z centralną Francją. To miasto, któremu nic więcej nie potrzeba, gdyż jest kulturą samą w sobie. Ze swoją bogatą grecko-rzymską historią śródziemnomorską, pasją do morza, prowansalskim akcentem, lawendą, mistralem, mydłem marsylskim, bouillabaisse (zupa rybna) i pastisem (anyżówka).

Marsylia – co warto zobaczyć? Nie ma takiej możliwości, by zwiedzić Marsylię w jeden dzień. Wobec tego planując kilkudniowy pobyt w tym mieście warto wziąć pod uwagę kilka istotnych miejsc, które warto zobaczyć, by poczuć atmosferę miasta.  Oto najważniejsze z nich:

marsylia - co warto zobaczyć?

Le Vieux Port (Stary Port)

Le Vieux Port to tak właściwie tętniące życiem serce miasta i punkt odniesienia dla wszystkich zwiedzających. To tu rybacy o świcie sprzedają ryby ze swoich nocnych połowów, to stąd odpływają łodzie, statki rejsowe, wycieczkowe oraz jachty, to tu znajduje się punkt spotkań młodych Marsylczyków. Stary Port to też historia grecko-rzymska, która sięga 600 wieku p.n.e, kiedy to powstawało miasto. Jest on bardzo malowniczo położony wzdłuż przepięknych starych kamienic, a z każdej jego strony widać inną cześć miasta. Wejście do morza jest zamknięte pomiędzy dwoma zabytkowymi fortami: Saint Jean i Saint Nicolas.

marsylia co warto zobaczyć

Zwiedzanie należy zacząć od Quai des Belges – ogromny plac położony niedaleko stacji metra. Na samym środku zauważymy lustrzany dach l’ombrière miroir, który jako jedyny w całym porcie chroni przed ostrym słońcem Prowansji. Po jego prawej stronie ujrzymy ulicę Quai du Port, a po lewej Quai de Rive-Neuve.

marsylia co warto zobaczyć

Przechadzając się Quai du Port ujrzymy wiele istotnych dla miasta zabytków: Cathédrale St. Ferréol oraz Hôtel de Ville (ratusz). Promenada poprowadzi nas do fortu Saint Jean oraz Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej – MUCEM. Odbywając spacer po Quai de Rive-Neuve z pewnością ujrzymy Théâtre de la Criée, bazylikę Saint Victor oraz fort Saint Nicolas.

marsylia co warto zobaczyć

Le Panier

Le Panier

Dzielnica zamieszkiwana niegdyś przez rybaków oraz ludzi z niższych sfer jest jedną z nielicznych pamiątek po antycznej Marsylii. Dziś jest to miejsce z klimatem lubiane przez artystów i licznie odwiedzane przez turystów. Wąskie uliczki zdobione są przez kolorowe kamienice z okiennicami, które zachowały nieodrestaurowane fasady i tworzące specyficzny urok – graffiti. Wzdłuż nich często wisi pranie, a wejścia są udekorowane śródziemnomorskimi kwiatami i ziołami. Le Panier z pewnością przypomina włoskie uliczki i do szpiku kości przesiąknięte jest śródziemnomorskim klimatem. W urokliwych lokalach mieszczą się galerie sztuki, butki sprzedające mydła marsylskie i kawiarenki. A urokliwe schody montée des Accoules stanowią symbol tego urokliwego miejsca. Zachęcam, by wybrać się tam wcześnie rano, by w spokoju pozwiedzać każdy zakamarek i uniknąć upału.

marsylia - co warto zobaczyc?

le panier

le panier

marsylia co warto zobaczyc

Warto poświęcić temu miejscu przynajmniej połowę dnia, by poczuć atmosferę wszystkich klimatycznych uliczek, by tam „zabłądzić” i odnaleźć wiele perełek architektury. Zachęcam do odwiedzenia budynku z arkadami La Viellie Charité, który to tworzy zespół hospicjum z XVII wieku z przepiękną kaplicą pośrodku i uroczym placykiem. Polecam odwiedzenie Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej lub też jednej z tymczasowych ekspozycji, które wystawiane są w Muzeum na dole.

la vieille charite

Bazylika Notre Dame de La Garde

Bazylika Notre Dame de la Garde króluje nad Marsylią, gdyż jest malowniczo położona na wzgórzu La Garde. Mieszkańcy wierzą, że Matka Boska (złota figura Madonny zdobiąca 60-metrową wieżę kościoła) – nazywana la Bonne Mère – sprawuje pieczę nad nimi, chroni miasto, przynosi szczęście im, a także wszystkim „ludziom morza”, których stale obserwuje. Jest to poniekąd prawda, gdyż katedrę widać prawie z każdego zakątka miasta. Dzięki temu stanowi doskonały punkt orientacyjny dla przyjezdnych.

Marsylia - co warto zobaczyć?

Niekwestionowaną atrakcją bazyliki jest malowniczy widok ze wzgórza La Garde (160m), który obejmuje całą Marsylię: wyspy Frioul, zamek If, park Pharo, fort Saint Jean i cześć przepięknego wybrzeża z calanques.

widok z bazyliki

marsylia co warto zobaczyć

Do bazyliki można dostać się pieszo (w największy upał nie polecam), samochodem lub też autobusem nr 60, który odjeżdża z przystanku Vieux Port na Quai des Belges. Ze zwiedzania warto wrócić pieszo, by podziwiać piękny widok na całe miasto i rozkoszować się spacerem malowniczymi uliczkami miasta.

Zapraszam na cz. 2 wpisu: