Naturalne mydła w kostce przeżywają ostatnio swój renesans. Bardzo mnie to cieszy, że nie chodzimy już drogą na skróty wybierając pierwszy lepszy żel po prysznic, a jednak świadomie kierujemy się składem i dobrem dla środowiska. Nie wyobrażam sobie już jakiejkolwiek kąpieli bez mydła w kostce! W łazience pod ręka mam zawsze mydło marsylskie lub też Aleppo. Zawsze do nich wracam, biorę na wakacje, wyszukuję coraz to nowe rodzaje. Po prostu lubię naturalne mydła z tradycją, gdyż one mają duszę!
Naturalne mydła w kostce: wady i zalety
Mydła naturalne – zalety:
- praktyczne, gdyż nie zajmują dużo miejsca, są bardziej kompaktowe i lżejsze niż np. 500ml mydło w płynie,
- wydajne – kostki starczają na bardzo długo,
- skuteczne – posiadają skoncentrowane składniki, przez co posiadają dużo skuteczniejsze właściwości myjące,
- nie zagrażają środowisku,
- zdrowe dla skóry
Mydła naturalne – wady:
- cena – koszt kostki waha się od 15-30zł,
- często pieni się mniej niż jego płynny odpowiednik,
- pozostawia słabszy zapach na skórze niż mocno perfumowane żele pod prysznic
Mydła w kostce nie są dla wszystkich. Jedno twierdzą, że nie są higieniczne, drudzy uważają, że nie są łatwe w użyciu. A jeszcze inni, że kostki to pamiątka po PRLu i przeżytek dla ludzi starej daty 🙂 Ja absolutnie się z tym nie zgadzam! Mydła w kostce to tradycja, kultura i minimalizm. Nie potrzebuję kolorowych opakowań ani brokatu pływającego w żelu pod prysznic. Nie potrzebuję kupować produktu na którego wartość składają się głownie działania marketingowe oraz moda. Lubie prostotę, to, co nieskomplikowane oraz pasję, dlatego też wybieram mydła w kostce produkowane metodami rzemieślniczymi!
Mydła naturalne – nietypowe zastosowania
By jeszcze bardziej podkreślić znaczenie mydeł w kostce muszę również zwrócić uwagę na ich uniwersalne zastosowanie. O tym często się zapomina, a jednak bardzo ułatwiają codzienne życie!
- Odświeżacz do szaf i szuflad – sposób naszych babć na pachnące, wolne od moli ubrania w każdej szafie!
- Mycie pędzli mydłem marsylskim (do makijażu i tych, do farb ).
- Walka z mszycami – z pomocą przychodzi nam roztwór wody z mydłem marsylskim, który rozpylamy na zarażonych roślinach. To działa!
- Sposób na plamy – oporne i trudne do wywabiania plamy nacieramy mydłem marsylskim lub też Aleppo, a następnie pierzemy normalnie w pralce.
- Zmiękczanie butów ze skóry – by uniknąć obtarć należy potrzeć kostką mydła odpowiednie miejsce w bucie, by zmiękczyć skórę i polepszyć komfort chodzenia.
- Usuwanie tapet za pomocą gąbki nasączonej wodą z mydłem. To bardzo ułatwia pracę!
- Ułatwia ściągnięcie pierścionka z opuchniętego palca.
- Ułatwia płynne funkcjonowanie prowadnic w szafach oraz szufladach
Naturalne mydło – jakie wybrać?
Aktualnie wybór naturalnych mydełek jest ogromny, ale pierwsza rzecz, która nasuwa się, by odpowiedzieć na pytanie jakie mydło wybrać, to na pewno te o dobrym składzie! Dobrze jest tez kierować się naszymi rodzimymi mydlarniami, które tworzą coraz to lepsze jakościowo cudeńka. Krąży taka legenda, że mydła w kostce wysuszają. Owszem, ale tylko te z nieodpowiednim składem!
Wybierajmy zatem mydła:
- mydła na bazie olejów i ekstraktów roślinnych bez tłuszczów zwierzęcych (sodum tallowate),
- bez sztucznych barwników, konserwantów, syntetycznych składników zapachowych,
- bez zbędnych plastikowych opakowań, które wpływają na zanieczyszczenie środowiska
Lista polskich mydlarni, wytwórni i producentów mydeł naturalnych
Pod uwagę biorę polskich producentów kosmetyków naturalnych oraz manufaktury, którzy w asortymencie mają chociaż jedno mydło naturalne w kostce:
- 94b Handmade – mydła roślinne także wegańskie i bez oleju palmowego (m.in ziołowe, glinkowe, siarkowe, aloesowe oraz oryginalne i niespotykane gdzie indziej „pumydło”)
- Celestin – w ofercie mydło na bazi wód uzdrowiskowych z Rymanowa z olejami roślinnymi i masłem shea
- Enklare – naturalne mydła artystyczne 100% naturalne, ręcznie wykonane i niepowtarzalne, składy roślinne, mydła „przetłuszczone” na bazie niezmydlowych tłuszczy i glineryny roślinnej, które bardziej nawilżają i chronią skórę
- Hagi – mydła produkowane metodą na zimno z olejów roślinnych, wyciągów i naturlanych dodatków (m.in. mydło z wiesiołkiem, aloesowe, z ogórecznikiem, miętowe, z olejem konopnym)
- Herbs & Hydro – producent mydeł w płynie, w piance i w kostce oczywiście (w ofercie m.in. mydło kolonialne, arganowe, perła, rokitnik, propolis)
- Kropla Zdrowia – w ofercie mydła z roślinnym składem (np. lawendowe, z migdałami, z nanosrebrem i białą glinką)
- Lawendowa Farma – rzemieślnicze naturalne mydła (Owsiany bobas, Rześki rozmaryn, Biała Róża)
- Make Me Bio – naturalne mydło z oliwą z oliwek
- Manna Mydło – mydła roślinne „naturalna aromaterapia” (z węglem aktywnym, o zapachu geranium, zen, z glinką różową, Kwiaty Wróżki, Czarodziejski Ogród)
- Ministerstwo Dobrego Mydła – ręcznie robione mydła na bazie naturlanych składników (węglowe, rozmarynowe, hibiskusowe, marchewkowe, ogórkowe)
- Mydlarnia Cztery Szpaki – manufaktura mydeł ręcznie robionych metodą rzemieślniczą bez maszyn (np. mydło pomarańczowe, miś z lanoliną, konopne, wyrwidąb)
- Mydlarnia Tuli – mydła sodowe (metoda zmydlania na zimno) i potasowe (zmydlanie na gorąco), na bazie oleju palmowego fair trade (owsianka, węglowe, kokosowe, pomidorowe)
- Mydłofaktura – ręcznie robione mydła na bazie olejów roślinnych z naturlaną gliceryną (mydła dla dzieci, do golenia dla mężczyzn, do włosów, mydło szałwiowe, piwne, z algami)
- Mydłostacja – naturalne mydła hand made, a wśród nich mydło Czarne złoto z Gorlic, Kraina Łagodności i Pod Niebem Toskanii
- Purite – ręcznie robione mydła artystyczne (owsiane, z glinką, rumiankowe, lawendowe, pokrzywowe)
- Pracownia Mydła Tatarak – naturalne mydła roślinne ( w tym bursztynowe, dziegciowe, kawa z borowiną, błotne)
- Sanbios – mydła naturalne (różane, z błotem z Morza Martwego, jedwabne, marchewkowe) oraz suplementy diety
- Scandia Cosmetics – mydła z roślinnymi ekstraktami (mydło dziegciowe z węglem aktywnym, z ekstraktem z czarnego bzu, cynamonowe, z aktywnym ozonem)
- Secret Soap Store – mydła bazujące na minerałach oraz wyciągach z owoców i ziół (mydło św. Hildegardy, żurawinowe, borowinowe, z makiem, z miętą)
- Sylveco (+Biolaven) – mydła naturalne z dodatkiem olejów roślinnych i ekstraktów (odżywcze, tonizujące, ujędrniające)
- Svoje – rzemieślnicze mydła naturalne (masujące, żubrowe, ziemiste, nagietek)
- Sztuka Mydła – mydła powstające z surowców naturalnych (dyniowe, miodowe, błotne, mleczne, nagietkowe)
- Wytwórnia Mydła – mala manufaktura mydeł naturalnych (mydła w kostce earl grey, czarnuszka, różane, aloe vera)
Mydła w kostce światowej sławy:
- mydło marsylskie (zapraszam na mój wpis o mydle marsylskim) – francuskie mydła na bazie oliwy z oliwek o 72% zawartości olejów roślinnych
- mydło Aleppo – mydła wytwarzane z oleju laurowego oraz oliwy z oliwek
- afrykańskie mydło Dudu Osun – mydło naturalne pochodzące z Nigerii z masłem shea, sproszkowanym drzewem osun z dodatkiem palonych liści palmy, aloesu i limonki
- mydła ajurwedyjskie – naturalne mydła z ziołami ajurwedyjskimi np. neem, kurkuma, bringhraj, jaśmin
- oliwkowe mydła z Grecji – mydła na bazie greckiej oliwy z oliwek
Ręka do góry, kto lubi mydła w kostce! 🙂 Macie swoje ulubione? Preferujecie polskie wytwórnie, czy raczej stawiacie na opcje zagraniczne?
=> Jeśli znacie inne polskie manufaktury mydeł, proszę o informację. Chętnie uzupełnię powyższą listę 🙂 <=